Strona główna/Strefa pracodawcy/Profile absolwentów UJW

Profile absolwentów - grafika ilustracyjnaProfile absolwentów UJW

Profil absolwenta kierunku Informatyka

Specjalność: Cyberbezpieczeństwo

Absolwent  specjalności posiądzie wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, pozwalające mu, m.in. na analizowanie, rozpoznanie oraz proaktywne wykrywanie potencjalnych zagrożeń w złożonych systemach teleinformatycznych. Zdobędzie on również umiejętności, pozwalające na efektywne przetwarzanie dużych wolumenów danych. Pozyskana wiedza pozwoli na zaplanowanie systemu zabezpieczeń, wdrożenie oraz jego utrzymanie podczas całego cyklu życia systemu informatycznego lub aplikacji. Znajomość rozwiązań kryptograficznych zapewni wybór optymalnego rozwiązania.

Specjalność: Systemy i sieci komputerowe

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie funkcjonowania i projektowania sieci komputerowych, informatyki technicznej, architektury komputerów i mikroprocesorów, konfiguracji sprzętu sieciowego, projektowania, utrzymania i audytu bezpieczeństwa systemów i sieci, zarządzania sieciowymi systemami komputerowymi, konfigurowaniem serwerów i serwisów www. Zdobyta wiedza pozwala na pracę m.in. jako: administrator sieci, administrator bezpieczeństwa informatycznego, administrator serwisów www, operator systemów sieciowych, projektant sieci, przedstawiciel handlowy ds. urządzeń sieciowych.


Profil absolwenta kierunku Logistyka

Specjalność: Logistyka transportu kolejowego

Absolwent tej specjalności posiadać będzie kwalifikacje pozwalające na zarządzanie transportem czy infrastrukturą, ale również na kierowanie efektywną eksploatacją technicznych środków transportu. Posiadane kwalifikacje zawodowe pozwolą absolwentowi zarówno na pracę związane z kierowaniem na szczeblu operacyjnym jak i na sprawowanie funkcji zarządczych w podmiotach gospodarczych związanych z tą gałęzią transportu.

Specjalność: Logistyka przedsiębiorstw

Absolwenci tej specjalności z pewnością będą mogli wykazać się wysokimi kompetencjami zawodowymi zajmując się zarządzaniem, czy pełniąc funkcje kierownicze w odniesieniu do funkcjonowania takich obszarów jak transport, czy gospodarka zapasami, jak i kierując działalnością podmiotów gospodarczych.


Profil absolwenta kierunku Górnictwo i geologia, studia I stopnia

Specjalność: Techniki eksploatacji złóż

Kształcenie na tej specjalności jest szeroko profilowe, tak aby absolwent uzyskał kwalifikacje zawodowe umożliwiające nadzór nad różnorodną działalnością górniczą w przedsiębiorstwach wydobywających surowce mineralne i skalne oraz w przedsiębiorstwach prowadzących działalność usługową na rzecz zakładów górniczych.

Kwalifikacje te absolwent uzyskuje dzięki studiowaniu szerokiej gamy przedmiotów przyrodniczych i technicznych, między innymi takich jak: geologia, mineralogia i petrografia, mechanika górotworu, geodezja kopalniana, eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż, transport kopalin, przeróbka i wzbogacanie kopalin, a także dzięki studiowaniu, między innymi, przedmiotów dotyczących organizacji pracy, ekonomiki, wentylacji kopalń, zwalczaniu zagrożeń górniczych, bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego.

Specjalność: Maszyny i urządzenia górnicze

Kształcenie na specjalności pozwala zdobyć absolwentom kwalifikacje zawodowe, umożliwiające nadzór nad użytkowaniem maszyn i urządzeń dostosowanych do różnorodnych warunków geologiczno – górniczych w przedsiębiorstwach wydobywających surowce mineralne i skalne, a także w przedsiębiorstwach prowadzących działalność usługową na rzecz zakładów górniczych.

Kwalifikacje te uzyskuje absolwent dzięki studiowaniu, między innymi, takich przedmiotów jak: mechanika techniczna, konstrukcja i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka, napędy spalinowe i elektryczne, hydraulika robocza, urządzenia ciśnieniowe, teoria ruchu maszyn górniczych, transport szybowy, a także dzięki studiowaniu, między innymi, przedmiotów związanych z technologią górniczą, geologią i hydrogeologią górniczą, wentylacją kopalń.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Profil absolwenta kierunku Górnictwo i geologia, studia II stopnia

Specjalność: Geologia górnicza

Specjalność umożliwia zdobycie dogłębnej wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej procesów geologicznych zachodzących w obszarach górniczych. Po ukończeniu specjalności Geologia górnicza absolwenci będą spełniali wymagania uprawniające się do ubiegania się o stwierdzenie kwalifikacji w dozorze ruchu i wyższym dozorze ruchu w specjalności geologicznej.

Specjalność: Eksploatacja podziemna i odkrywkowa

Kształcenie na specjalności jest szeroko profilowe, tak aby absolwent uzyskał kwalifikacje zawodowe umożliwiające nadzór nad różnorodną działalnością górniczą w przedsiębiorstwach wydobywających surowce mineralne i skalne, w przedsiębiorstwach prowadzących działalność usługową na rzecz zakładów górniczych, jak również zatrudnienie w organach nadzoru górniczego, nadzoru technicznego, administracji państwowej i samorządowej, międzynarodowych korporacjach górniczych i budowlanych, firmach konsultingowych czy jednostkach badawczo-rozwojowych. Dodatkowo absolwent będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Perspektywy zatrudnienia po studiach magisterskich z GiG:

  1. Podziemne i odkrywkowe zakłady górnicze – jako kadra zarządzająca produkcją.
  2. Przedsiębiorstwa budownictwa podziemnego i geotechnicznego.
  3. Jednostki organizacyjne, których działalność związana jest z gospodarką i eksploatacją złóż.
  4. Firmy prowadzące rozpoznanie złóż kopalin, firmy geologiczne i geofizyczne.
  5. Przedsiębiorstwa zajmujące się przeróbką kopalin.
  6. Organy nadzoru górniczego, nadzoru technicznego, administracji państwowej i samorządowej.
  7. Przedsiębiorstwa współpracujące z branżą wydobywczą (np. producenci maszyn górniczych, materiałów wybuchowych, firmy usługowe obsługujące przedsiębiorstwa górnicze, np. prowadzące roboty strzałowe itp.).
  8. Międzynarodowe korporacje górnicze i budowlane, firmy konsultingowe, jednostki badawczo-rozwojowe.

Profil absolwenta kierunku Mechatronika

Specjalność:Automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych

Absolwent tego kierunku dysponuje dobrym przygotowaniem praktycznym i może podjąć pracę na stanowiskach mających w swoim zakresie: projektowanie, wytwarzanie, utrzymanie bądź dystrybucję narzędzi i systemów mechatronicznych. W szczególności mogą to być przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne prowadzące działalność projektową, produkcyjną, handlową i serwisową w zakresie sprzętu i oprogramowania związanego z szeroko rozumianą mechatroniką.


Profil absolwenta kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji

Specjalność: Menadżer w przemyśle 4.0

Absolwenci specjalności nabywają wiedzę (know) oraz umiejętności jej wykorzystania (how). Absolwent będzie przygotowany do roli członka zespołu pracującego nad projektami unowocześnienia fabryki, do rozmów o inicjatywach Przemysłu 4.0 w firmach produkcyjnych.

Specjalność: Inżynieria procesów produkcji

Absolwent specjalności Inżynieria Procesów Produkcji jest przygotowany do podjęcia pracy jako kadra techniczna średniego szczebla w firmach produkcyjnych i świadczących usługi dla przemysłu. Absolwent posiada wiedzę z zakresu projektowania procesów produkcyjnych, a także kontrolowania i modyfikowania już istniejących. Program studiów zapewnia możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej systemów produkcyjnych, a także zarządzania projektami z zakresu produkcji.


Profil absolwenta kierunku Administracja

Specjalność: Administracja samorządowa

Absolwenci nauczą się wykorzystywania podstawowych instrumentów i technik pozyskiwania informacji, niezbędnych do wykonywania usług publicznych. Studia rozwijają istotne kompetencje managerskie, budujące także kompetencje niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.


Profil absolwenta Pedagogika

Specjalność: HR Business Partner

Absolwent specjalności może pracować w działach personalnych wszystkich sektorów oraz branż. Znajdzie zatrudnienie w organizacjach, przedsiębiorstwach i grupach kapitałowych. Absolwent studiów to specjalista potrafiący skutecznie łączyć sferę operacyjną i personalną w organizacji, patrzący na procesy HR z perspektywy biznesu. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom potrafi projektować rozwiązania i narzędzia dla biznesu, zbudować politykę rekrutacyjną oraz stworzyć model kompetencyjny oparty na rzeczywistych potrzebach organizacji. HR Business Partner stwarza pracownikom możliwości rozwoju, rozbudza wewnętrzną motywację i buduje więź z organizacją, co w konsekwencji przyczynia się do tworzenia kultury organizacyjnej, która daje poczucie wyjątkowości, przy jednoczesnym kreowaniu pożądanego wizerunku firmy czy marki. Partner Biznesowy buduje zespoły pracowników skuteczne w powierzonych zadaniach, a także kreuje politykę personalną, której celem jest zatrzymanie dobrych pracowników wykorzystujących swoje umiejętności i motywację do codziennej pracy i budowania sukcesu zarówno firmy, jak i osobistego.

Specjalność: Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza

Absolwenci specjalności zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające im podjęcie studiów II stopnia.

Absolwenci mogą podjąć pracę w placówkach opiekuńczo-wychowawczych różnych typów, placówkach wsparcia dziennego, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (np. PCPR, OPS).

Specjalność: Resocjalizacja z kryminologią

Absolwent RzK:

  • posiada opartą na dowodach naukowych wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, biologii oraz prawa, którą potrafi wykorzystać w odniesieniu do działalności profilaktycznej, resocjalizacyjnej i readaptacyjnej.
  • potrafi przygotować i przeprowadzić zarówno diagnozę o charakterze psychopedagogicznym, jak i penitencjarnym.
  • projektuje programy resocjalizacyjne i profilaktyczne wykorzystując oparte na dowodach naukowych metody i techniki.
  • potrafi budować relacje ze zróżnicowanym klientem.
  • skutecznie komunikuje się z podopiecznymi oraz z innymi specjalistami, instytucjami czy rodzinami.
  • potrafi pracować w zespole.
  • ewaluuje działania resocjalizacyjne, profilaktyczne oraz readaptacyjne, modyfikując je wedle potrzeb i okoliczności.
  • aktywnie rozwija swoje kompetencje metodyczne i postawę etyczną.

Profil absolwenta Zarządzanie – studia I stopnia

Specjalność: Zarządzanie kadrami i marketing

Po ukończeniu studiów absolwenci dysponują wiedzą z zakresu podstaw szeroko rozumianego marketingu i sprzedaży, psychospołecznych aspektów zachowań konsumentów, a także posiadają umiejętności wykorzystania nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w marketingu. Wiedza ta zostanie przez nich wykorzystana profesjonalnie w marketingu, komunikacji rynkowej, PR, badaniach rynku, e-commerce i reklamie.

Specjalność: Rachunkowość i zarządzanie finansami

Absolwent specjalności posiada kompetencje do pracy na stanowisku specjalisty ds. księgowości. Umiejętnie podejmuje zadania i rozwiązuje problemy występujące w zarządzaniu finansami, przygotowuje dokumenty, sprawozdania finansowe i dokonuje analiz, potrafi także dobierać właściwe źródła finansowania. Absolwent specjalności jest przygotowany do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje i umożliwiającego zdobycie certyfikatu księgowego.


Profil absolwenta Zarządzanie – studia II stopnia

Specjalność: Zarządzanie w przemyśle i administracji

Absolwenci specjalności Zarządzanie w przemyśle i administracji są przygotowani do podjęcia pracy jako specjaliści oraz kadra kierownicza średniego i wyższego szczebla w firmach i przedsiębiorstwach przemysłowych, w jednostkach administracji publicznej i samorządowej oraz administracji europejskiej. Dzięki kreatywności i umiejętnościom interpersonalnym z powodzeniem mogą podjąć pracę jako np. Produkt Menadżer. Posiadają w tym zakresie niezbędną wiedzę zarówno z zakresu zarządzania, prawa jak i administracji oraz innych dyscyplin.

Specjalność: Zarządzanie zasobami ludzkimi

Absolwenci uzyskają praktyczne umiejętności w zakresie m.in. przeprowadzania rekrutacji i selekcji pracowników, ich motywowania, planowania strategii rozwoju i szkoleń pracowników oraz zarządzania komunikacją wewnętrzną w firmie. Zostaną przygotowani do samodzielnego tworzenia nowoczesnej polityki personalnej w organizacji.


Profil absolwenta Psychologia

Specjalność: Psychologia dziecka i rodziny

Absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku Psychologia, specjalność Psychologia dziecka i rodziny będą posiadać wiedzę z zakresu: psychologii klinicznej, psychologii dzieci i młodzieży, psychologii dorosłych, psychologii rodziny, psychologii osobowości, psychologii emocji i motywacji, zaburzeń w obrębie układu nerwowego (tj.: ADHD, spektrum autyzmu, zespół Aspergera, FAS i inne), psychotraumatologii, diagnozy psychologicznej dzieci i osób dorosłych.

Konsultacje z doradcą kariery
Dolnośląska Sieć Biur Karier