Ile zarabia Absolwent kierunku technicznego?

Informatyka, elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka – to kierunki studiów gwarantujące atrakcyjne płace nie tylko specjalistom o dużym doświadczeniu, ale również świeżo upieczonym absolwentom. Osoby, które ukończyły kierunki techniczne, mogą liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego. 

 

Wynagrodzenie absolwenta elektroniki, informatyki itp.

5700 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja absolwenta informatyki ze stażem pracy: 3 lata lub mniej. Zarobki inżynierów elektroniki i telekomunikacji, posiadających porównywalne doświadczenie, wynosiły 4900 zł brutto. Automatyka i robotyka gwarantowała płace na poziomie 4700 zł brutto. Inne „dochodowe” kierunki to: elektrotechnika (4300 zł brutto), inżynieria biomedyczna (4200 zł brutto) oraz matematyka (4100 zł brutto). Podane kwoty stanowią medianę, czyli wartość środkową w szeregu liczb ustawionych od najniższej do najwyższej.

Wśród najlepiej opłacanych inżynierów ze stażem pracy: 3-6 lat znaleźli się absolwenci kierunków, takich jak:

  • informatyka (7000 zł brutto),
  • elektronika i telekomunikacja (6500 zł brutto),
  • automatyka i robotyka (6400 zł brutto),
  • inżynieria biomedyczna (5800 zł brutto),
  • matematyka (5700 zł brutto),
  • elektrotechnika (5200 zł brutto).

 

Tak wynika z raportu Pracuj.plDobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?”.

 

Klucz do sukcesu zawodowego

Aby ukończyć informatykę, automatykę, elektronikę i podobne kierunki, trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje. Znaczenie mają nie tylko Twoje możliwości intelektualne, ale i to, czy zgłębianie określonej dziedziny jest dla Ciebie ciekawe, przyjemne i satysfakcjonujące. Jeśli bardziej niż tworzenie oprogramowania czy projektowanie nowoczesnych maszyn interesuje Cię aranżowanie domów lub ogrodów, wybierz architekturę wnętrz albo architekturę krajobrazu. Jeżeli wolisz pisać, rozpocznij studia dziennikarskie. Ważne, żebyś znalazł zawodowe pasje i wytrwale dążył do realizacji celów. Dzięki temu będziesz zmotywowany, twórczy i zaangażowany, co z czasem przyniesie rezultaty i sprawi, że zaczniesz osiągać sukcesy.